Pondělí, 9. prosince 2024 - kalendář.
Neinvazivní liposukce

Tel: 731 055 459

Lymfatický systém

Nejčastějšími důsledky špatné funkce lymfatického systému jsou otoky, pocit únavy, celulita, různé poruchy funkce imunitního systému a další. Ideální metodou prevence je proto manuální či strojová lymfatická drenáž. Rozhodně není pravdou, že u mladého či aktivního a „zdravého“ člověka je lymfatická drenáž zbytečným luxusem, ba naopak, podpora lymfatického systému ať již cestou manuální drenáže či strojové je vždy vítanou vzpruhou Vašeho imunitního systému.

Ilustrace - lymfatický systém

Tento často opomíjený systém v zásadě zahrnuje několik složek: mízní cévy, mízu, mízní uzliny, mandle, slezinu a brzlík. Celá funkce mízního systému začíná na úrovni mízních kapilár, jejichž specifický druh stavby umožňuje rychlému přechodu tekutiny z tkáňového moku do kapiláry spolu s dalšími látkami, jako jsou tuky, bílkoviny a jiné částice s větší velikostí, včetně toxických produktů buněk. Jejich hlavní funkcí je tedy navrátit do oběhu část tekutiny, která se do tkáňového moku dostala z buněk a krevních cév. Důvodem velké důležitosti lymfatického systému je to, že bez jeho přítomnosti by se větší molekuly, které se díky své velikosti nemohou vstřebat zpět do krevních kapilár hromadily v tkáňovém moku a vazbou velkého množství vody na tyto molekuly by docházelo k otoku. Další neopomenutelnou vlastností je funkce imunitní. Mízní uzliny slouží k filtraci lymfy a mají také imunologickou funkci zprostředkovanou především lymfocyty, které recirkulují i mezi krevními cévami. Brzlík je především imunitní orgán pro růst a vývoj lymfocytů, už jen pro to, že v podstatě tvoří 90% jeho hmotnosti. Slezina je kombinovaný orgán stran krevního i lymfatického systému.

Míza jak již bylo zmíněno vzniká přestupem tkáňového moku do jejího nitra. Její barva je dle obsahu látek (především tuků) bezbarvá nebo lehce zažloutlá, průhledná, či opakní. Její složení se liší dle drenážní oblasti, v zásadě lze říci, že obsah solí je v lymfě stejný jako v krvi, množství bílkovin je nižší. V míze jsou obsaženy navíc lymfocyty (imunitní buňky). Pohyb mízy není stejný jako u krevních cév díky absenci pumpy, kterou mají krevní cévy ve formě srdce. Pohyb je v zásadě regulován jednak rychlostí tvorby lymfy, smršťováním stěny cév a pohyby přilehlého svalstva, případně změnami nitrobřišního tlaku při dýchání. Z výše zmíněného lze snadno usuzovat na důsledky plynoucí z nedostatku pohybu, špatného životního stylu, ochablosti svalů z různých důvodů a dalších faktorů, které směřují jasně k nedostatečné dynamice lymfatického systému se všemi důsledky.

Pro podporu funkce lymfatického sytému mužete využít například ruční lymfatickou masáž nebo cvičení na přístojích VacuShape, BodyRoll případně PneuVen a jiné.


Další zmínku o problematice najdete i v přepisu článku „Bezbolestná liposukce“.

TOPlist